Project Floors click Vinyl - SPC Core Collection PW4220/CO30 (PW4220CO30)
0,30 mm Wear layer - 31 Commercial (light) - Rigid SPC - Micro bevel - Wood effect - Plank pattern - beige
Item no.: PW4220CO30
  • State-of-the-art core board - mineral and highly compressed.
  • Project Floors SPC Core is even easier to work with.
  • Lower swelling and shrinkage behaviour.
  • Suitable for private and commercial use.
Premium samples
More information
Free quote
Description
Technical data
DIY - Videos
Product description
Project Floors SPC Core Collection is presented in unique wood and stone decors which are which are available in a wear layer of 0.3 mm.
  • wear layer in 0.3 mm
  • ideally suited for use in commercial and private areas
  • environmentally friendly and non-slip
  • higher strength, can be used without hesitation with underfloor heating and chair castors
  • patented TripleLock® locking technology
item no.: PW4220CO30
  • Mineral carrier plate
  • easy processing
  • phthalate-free
  • good for renovations
Technical data
item no. PW4220CO30
Manufacturer Project Floors
Collection SPC Core Collection
Length in mm 1220
Width in mm 180
Thickness in mm 5
Wear layer 0.30 mm